اخبار فلزات

نویسنده : نویسنده موضوع : دانستنی ها بدون دیدگاه

اخبار روز فلزات آهنی و غیر آهنی و نوسانات بازار ایران و جهان (۱۳۹۵/۰۲/۱۱)

۱-کوره های بلند در چین پس از ۵ ماه شروع به کار کردند این موضوع باعث شد که قیمت سنگ آهن که از ۷۰ دلار به ۶۰ دلار کاهش یافته بود به نزدیکی ۶۳ دلار برسد. کارشناسان اقتصاد گفته اند چین در کنترل قیمت سنگ آهن شکحست خورده است.

۲-موجودی انبار فلزات غیر آهنی و تغییرات ۲ هفته اخیر نشان میدهد که نباید انتظار جهش قیمت این فلزات را در کوتاه مدت داشت. قیمت مس ۵۰۰۰ دلار و شمش روی نیز، روی ۱۹۰۰ دلار تثبیت شده است.

۳-پیشنهاد شرکت یو اس استیل آمریکا نسبت به جلوگیری از واردات محصولات فولادی چینی به کمیسیون تجارت بین المللی آمریکا بدین گونه است که، واردات فولاد ارزان قیمت را مورد تحقیق و بررسی قرار دهند تا بازار تجارت ناسالم فولاد از این کشور حذف شود. بنابراین صادرکننده های بزرگ چینی در رابطه با قیمت گذاری های غیر قانونی و فرار های مالیاتی مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

۴-چرا تقاضا برای فولاد در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده و پیش‌بینی می‌شود این رکود تا چه زمانی ادامه داشته باشد؟

 فریال مستوفی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در گفت‌وگو با اقتصادنیوز درباره وضعیت بازار فولاد ارزیابی خود را این چنین بیان کرد: در صنعت فولاد تا سال ۲۰۱۸ رکود جریان دارد. در چنین فضایی برای فولادسازان تغییر سبک تولید از فولادهای ساختمانی به صنعتی حائز اهمیت قرار گرفته که دلیل آن هم افزایش تولید چین و صادرات آن است زیرا تمامی معادلات تولید شرکت‌ها را به هم زده است.

وی ادامه داد: چین صادرات ۱۰۰ میلیون تن به تمام دنیا را در کارنامه خود دارد و در این جریان محصولات فولادی ارزان خود را روانه بازارهای دیگر کرده است. به همین دلیل است که بقیه کشورها نمی‌توانند با وجود قیمت‌شکنی چین و پایین بودن قیمت در این بازار به رقابت بپردازند. در سایه این رکود تقاضا برای فولاد کاهش پیدا کرده و طبق پیش‌بینی‌ها این جریان تا سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد داشت.

مستوفی اضافه کرد: در این میان چین هم قرار است تولیدش را تا حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تن کاهش دهد. زیرا تولید فولاد در چین حدود یک میلیارد تن ظرفیت دارد. در سال‌های گذشته نزدیک به ۸۰۰ میلیون تن تولید کرده و الان به تدریج قصد دارد تا حدود ۱۵۰ میلیون تن تولید خود را کاهش دهد. از سال ۲۰۱۲ میزان رشد اقتصادی چین افول پیدا کرده و از سویی رشد متغیرهای کلان اقتصاد این کشور نیز هم‌راستا با افت رشد اقتصادی کاهش یافته است.

وی تصریح کرد:همین موضوع تاثیر بسیاری در صنعت فولاد کشورها گذاشته و همان‌طور که می‌بینیم در صنایع معدنی دیگر مانند سنگ‌آهن، قیمت‌ها به شدت افت پیدا کرده است. اما می‌توان گفت قیمت نفت با قیمت فولاد رابطه مستقیمی دارد و هر زمانی که قیمت نفت کاهش می‌یابد، قیمت مواد معدنی و فولاد هم افت می‌کند و اینها همزمان با هم پیش می‌روند. البته باید گفت برخی خوش‌بینی‌ها نسبت به برخی مواد معدنی دیگر وجود دارد. به طور مثال در بین فلزات پایه، فلز روی امیدوارکننده‌تر از بقیه فلزات پایه است.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه طی سال‌های اخیر کاهش عظیمی در ذخایر روی در تمام نقاط دنیا ایجاد شده است عرضه روی در سال‌های آینده با محدودیت‌های جدی مواجه می‌شود، چندین معدن بزرگ روی به دلیل تخلیه ذخایر در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ از گردونه تولید خارج می‌شوند و پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی دچار کسری خواهد شد و این کسری از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است. از آنجا که روی فلزی است که برای توسعه صنعتی مهم است لذا مصرف آن رو به افزایش است و تقاضای جهانی روی از عرضه آن پیشی خواهد گرفت و در مقایسه با دیگر فلزات صنعتی در آینده رو به رشد خواهد بود.

مستوفی همچنین خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته نیز در نیویورک جلسه‌ای با حضور پیتر مارکوس، بنیانگذار ورلد استیل داینامیک آمریکا که در همایش ایران نیز حضور داشت، به عنوان «نجات فولاد» برگزار شد که در آن تحلیل‌هایی از چشم‌انداز بازار فولاد مطرح شد. گرچه پس از این جلسه صنعت فولاد در اغلب کشورها سرپا نگه داشته شد و حتی میزان تولید بالا رفت و همه از این وضعیت خوشحال بودند اما اغلب فعالان این عرصه می‌دانند که مسیر قیمت فولاد در بازار همیشه روند سینوسی داشته است.

او افزود: در این دوره رکود چین نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. طی دو سال گذشته میزان تولید فولاد چین بیشتر از بقیه کشورها بوده است. در حالی که یکسری از محصولات چین با کیفیت بالایی در این مدت به تولید نرسیده‌اند. با این حال می‌توان

 پیش‌بینی کرد با بهبود قیمت‌ها دوباره کارخانه‌های فولاد راه‌اندازی می‌شوند و برخی تولیدکنندگان بزرگ از تولید فولادهای معمولی به سمت فولادهای خاص حرکت می‌کنند.

وی در پایان متذکر شد: به نظرم وضعیت بهتر می‌شود و رشد متعادلی را در صنعت فولاد خواهیم داشت. وضعیت تولید چین هم این امید را می‌دهد که در سال‌های آینده تولید فولادهای خاص خود را با کیفیت بالاتری ارائه کند.

۵-شاخص قیمت سنگ آهن ایران با افزایش ۳ دلار و ۷۰ سنتی به ۶۰.۹۷ دلار رسید.