برشکاری فلزات به دو صورت مدرن و سنتی انجام میپذیرد که در روش برش سنتی برای برش فلزات مثل ورق های فلزی و لوله ها و… از مراحل قالبسازی و پرسکاری استفاده میشود.
روش های برش مدرن از مزیتهای زیادی مانند : صرفه جویی در هزینه، زمان و کیفیت برش عالی نسبت به روش های برش سنتی برخوردار است که در زیر به معرفی روشهای متداول برش فلزات میپردازیم.

برش کاری

چشم انداز
انواع روشهای برش کاری
برش هواگاز
قدیمی ترین روش و متداول ترین روش برای برش فلزات آهن و فولاد است، کسب لبه های برش دقیق و تمیز در ضخامت های بالا از مزایای این روش است.برشکاری هواگاز در رنج مناسب بین ۱۰ تا ۲۰۰۰ میلیمتر در حالت معمولی است و با استفاده از روشهای خاصی میتوان برشکاری از ضخامت حدود ۶ میلیمتر تا ۳۰۰ میلیمتر را نیز با هواگاز انجام داد.مهمترین مزیت برشکاری هواگاز امکان نصب چندین تورچ به صورت موازی و برشکاری همزمان است که بدون هزینه اضافی ظرفیت تولید را نیز افزایش میدهد.برش هواگاز در رنج ۱۰ الی ۳۰۰ میلیمتر اقتصادی ترین روش برش فولاد است.
برش پلاسما
برشکاری پلاسما رنج متنوعی از تکنولوژی ها را در بر میگیرد، تنوع بالای روش برش پلاسما و رنج قیمت بسیار متنوع یونیت های پلاسما ، این روش را برای کاربردهای زیادی مناسب کرده است. برش پلاسما سرعت بالاتری را نسبت به هواگاز فراهم میکند و رنج مناسب برشکاری از ۱ میلیمتر تا ۳۰ میلیمتر فولاد را دارد. و با استفاده از یونیت های پلاسمای مناسب رنج برشکاری از ۰.۵ میلیمتر تا ۱۶۰ میلیمتر قابل افزایش است.برشکاری مناسب برای پلاسما بین رنج ۲ تا ۲۰ میلیمتر انواع فلزات است، در این رنج سرعت و کیفیت آن با هواگاز قابل رقابت و نیز هزینه سرمایه گذاری و تولید کمی دارد همچنین برش پلاسما در رنج ۱ میلیمتر تا ۱۰ میلیمتر اقتصادی ترین و سریعترین روش برش تمامی فلزات است.
برش لیزر
پروسه لیزر روش دقیقی برای برش فلز از رنج ۱۰تا ۲۵ میلیمتر است. مهمترین مزیت لیزر دقت و کیفیت بالای سطح برش و لبه های برش در ضخامت های کم است،در برش فولاد دستگاه لیزر با استفاده از توان تابشی ،سوزاندن سطوح و اکسیزن استفاده میشود که باعث کندی روند برش فولاد میشود.که بدین منظور این روش در صنایع برش فولاد توصیه نمیشود.مزیت دیگر لیزر سادگی کار با دستگاه است که امکان برش اتوماتیک بدون دخالت و حتی اپراتوری را فراهم میکند.سرعت برشکاری در لیزر به نوع لیزر و توان آن وابسته است ، در ضخامت های کم لیزر سرعت برشکاری بالایی دارد و در ضخامت های بالا سرعت آن به شدت کاهش پیدا میکند به علت متفاوت بودن ضریب جذب فلزات مختلف، امکان برشکاری تمام فلزات با یک نوع لیزر وجود ندارد ،لیزر گاز کربن با طول موج بلند برای برش فولاد مناسب است ولی برای فلزات رنگی و حتی فولاد های گالوانیزه مناسب نیست و باید از لیزر فیبر استفاده کرد. برش لیزر در دقت های بالا و ضخامت های زیر ۱۰ میلیمتر بهترین روش برش است.
برش واترجت
برش با فشار آب امکان برش همه انواع جامدات را دارد ، روش واترجت امکان ایجاد لبه های برش بسیار دقیق را فراهم میکند.کیفیت لبه های برش واترجت میتواند از لیزر هم بهتر شود و نیز هیچ تنش گرمایی هم در قطعه کار ایجاد نمیکند.برش واترجت بالاترین کیفیت ، بیشترین ضخامت برش در هر نوع متریالی را ایجاد میکند.
برش ورق با گیوتین
برش با گیوتین روشی سریع و بهینه برای برش ورق های فلزی است. مزیت این نوع دستگاه برش این است که برش ورق توسط آن تمیز، مستقیم و چهارگوش در می آید. در هنگام برش با دستگاه گیوتین تیغه های دستگاه با زاویه مناسبی فشار بالایی را بر روی ورقه اعمال می کنند. زاویه برش (تیغه) با توجه به نوع و ضخامت ورق تنظیم می شود. معمولا تیغه بالایی در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از ضخامت ورق فلزی، نسبت به تیغه پایینی انحراف دارد. این کار به دستگاه این امکان را می دهد که علاوه بر حداکثر استفاده از نیرو و کارایی بالا، برش های دقیق تری انجام دهد.دستگاه برش ورق گیوتین های فلزی مجهز به واحد کنترل رایانه ای CNC هستند. CNC ابزار بسیار قدرتمندی برای کنترل عملکرد دستگاه برای برش انواع مختلفی از ورق هاست که امکان تطبیق سریع زاویه تیغه ، تنظیم فاصله تیغه ها ، تنظیم جریان و انجام برش های بسیار دقیق تر را فراهم می کند.